BU TEKNOLOJİ İLE BEYNİN MUCİZESİ DAHA İYİ ANLAŞILACAK

0

Gelişen teknoloji ile beraber, 2000 yılında sinemalarda izlenme rekorları kıran bilim-kurgu filmi Matrix gerçek oluyor. Beyin ile bilgisayar arasında bağlantı kurulmasını sağlayacak yeni bir teknoloji geliştirildi.

İnsan beynine girerek kişilerin sanal bir dünyaya adım atmalarını ve bu dünyadaki deneyimleriyle çeşitli alanlarda bilgi edinmelerini konu alan Matrix filmindekine benzer bir sistem, ABD’li bilim insanları tarafından hayata geçirildi.

İNTERFAZLAR, BEYİN İLE BİLGİSAYARI BİRBİRİNE BAĞLAYACAK

ABD’nin en prestijli üniversitelerinden biri olan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), 15 yıl önce dünyayı kasıp kavuran bu filmin gerçekleştirebilen beyin ve bilgisayarı birbirine bağlayan bir interfaz (kablo görevi yapan bölünmüş hücre) geliştirdi.

Polimer malzemeden üretilen kablolar, vücut ısısının yardımıyla esnek bir yapıya kavuşuyor ve sinir dokuları hakkında veri topluyor. Bir saç telinden bile ince olan kablolar tarafından çeşitli ilaçların da beyne iletilmesine imkân veren sistem sayesinde beyinde oluşan değişiklikler gözlenebiliyor.

BEYNİN KEŞFEDİLMEYEN SIRLARI ÇÖZÜLEBİLİR

İnsan beyni hakkında bilim dünyasının elinde çok az veri olduğunun altını çizen MIT Profesörü Polina Anikeeva, “Biz en organik sinirsel interfazı geliştirdik. Böylelikle bu interfazları yeni gizemleri çözmek için kullanacağız” sözleriyle söz konusu sistemin yardımıyla uzun vadede bu alandaki birikimin artırılabileceğinin sinyalini verdi. (ntv)

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
ARNAVUTLUK’A OSMANLI CAMİSİ İNŞA EDİLECEK

Arnavutluk'un İşkodra kenti yakınlarındaki Trush beldesinde "Osmanlı" camisi inşa ediliyor.Osmanlı mimarisine uygun olarak yapılan caminin şubat ayı içerisinde açılması planlanıyor....

Kapat