BAYRAMDA GAZZE’DE 318 KİŞİ ŞEHİT OLDU

0

İsrail ordusunun Ramazan Bayramı boyunca sürdürdüğü saldırılarda, çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu 318 Gazzeli şehit oldu, 980 kişi yaralandı.

Gazze’de görevini fiilen sürdüren eski Filistin hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, “İsrail saldırılarında bayram boyunca çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu 318 kişi vefat ederken, 980 kişi yaralandı” dedi.

Bayramın ilk günü 28 Temmuz’da 43 kişinin öldüğünü, 260 kişinin yaralandığını, ikinci günü 144 kişinin hayatını yitirdiğini, 260 kişinin yaralandığını ifade eden Kudra, bayramın son gününde ise 131 Filistinlinin hayatını kaybettiğini, 463 kişinin yaralandığını belirtti.

BAYRAM BOYUNCA 22 CAMİ YIKILDI

Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi Gazze Şube Başkanı Rami Abduh da yaptığı açıklamada, İsrail’in bayram boyunca Gazze’ye düzenlediği saldırılar sonucu 9’u tamamen 13’ü kısmen 22 caminin yıkıldığı bilgisini verdi.

Filistin uzlaşı hükümeti Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın ilk verilerine göre, İsrail’in bayramda Gazze’ye havadan, karadan ve denizden düzenlediği saldırılarda, 166 ev tamamen, bin 281 ev ise kısmen zarar gördü.

25 bin 390 yerleşim birimi kısmen, 3 bin 500 yerleşim birimi ise tamamen kullanılamaz hale geldi.

Kudra, İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarının 25’inci gününde ölü sayısının bin 363’e, yaralı sayısının ise 7 bin 80’e yükseldiğini kaydetti. Saldırıların başladığı 7 Temmuz’dan bu yana İsrail’in hava, kara ve denizden sürdürdüğü saldırılarında 315 çocuk, 166 kadın ve 58 yaşlı hayatını kaybetti.

mideast-palestinians-israel-conflict

RAMALLAH’TA PROTESTO

Öte yandan, Ramallah kent merkezindeki El-Menara Meydanı’nda bir araya gelen Filistinliler, Mısır ile Gazze arasındaki Refah Sınır Kapısı’nın tamamen açılmasını ve İsrail’in Gazze saldırılarının durdurulmasını talep etti.

Gazze’deki Filistinlilerin korunması konusunda “pasif bir tutum sergileyen” Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi karşıtı sloganlar atan göstericiler, saldırılar karşısında ”sessiz kalmakla” suçladıkları Arap dünyasına da İsrail ile ilişkilerini kesmeleri ve ürünlerini boykot etmeleri çağrısında bulundu.

Batı Şeria’da 12 Haziran’da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr, 2 Temmuz’da Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılmış ve yakılarak öldürülmüştü. İsrail, olayların ardından 7 Temmuz’da “Koruyucu Hat” adı altında Gazze’ye havadan, 17 Temmuz Perşembe akşamı da karadan saldırıya geçmişti.

3229411407_5a13234702_o

SALDIRILARIN ORTASINDA DOĞAN GAZZELİ ‘RANA BEBEK’

İsrail saldırıları nedeniyle Gazzeli bebek Rana, Filistinlilerin sığındığı okulda dünyaya gözlerini açtı. İsrail’in sivil yerleşim birimlerini vurması nedeniyle sığındığı okulda doğum yapan 24 yaşındaki anne Esma Sahvil, evinin vurulduğunu belirterek, “Herşeyimizi kaybettik. Bebek kıyafetleri ve beşik gibi doğum için yaptığım tüm hazırlıklar, bombalanan evimizde yandı” dedi.

Saldırılarda Beyt Hanun’daki evlerinin yıkıldığını ve 12 kişilik ailesiyle Gazze’nin kuzeyinde bulunan Şeyh Rıdvan Mahallesi’ndeki Huda adlı okula sığınmak ve bebeğini burada doğurmak zorunda kaldığını ifade eden Sahvil, bomba sesleri nedeniyle bebeğinin korkuyla uyandığına dikkati çekti.

Rama’nın babası Muhammed Sahvil de saldırılar nedeniyle Beyt Hanun’daki evlerini terketmek zorunda kaldıklarını vurgulayarak, eşinin doğumu öncesi yaşadıkları korku dolu anları şöyle anlattı:

“Kafam allak bullak olmuştu. Eşim doğurmak üzereydi. Kaldığımız bölgeye roketler düşüyor, çocuklar korkudan çığlık atıyordu. Saldırılar ve duman nedeniyle göz gözü görmez olmuştu. Panik haldeyken eşim ambulans çağırmamızı söyledi. Ambulans güçlükle gelerek bizi okula götürdü. Gidecek başka yer yoktu.” 

Paylaş.

Yorumlar