BATI’NIN ÇIKARLARI İSRAİL’E HİZMET EDİYOR

0

Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi’ye verilen idam cezasının onanması hem Mısır’da hem Müslüman coğrafyasında büyük tepki çekerken, Türkiye’yi her fırsatta insan hakları konusunda hesaba çekmeye kalkan Batı idam kararı karşısında yine suskunları oynadı.  Ya da cılız, göstermelik tepkiler verdi.

Fransız tarihçi Vincent Geiser, Lorient le Jour gazetesinde yayınlanan makalesinde, geçen ay Mısır’daki darbe mahkemelerinin Mursi ve 14 dava arkadaşına verilen idam kararını onamasına Batı dünyasından bir tepki gelmemesinin şaşırtıcı olmadığı belirtiliyor. Vincent Geiser; “Darbe liderinin cinayetlerine Batı dünyası sessiz çünkü o İsrail hizmet ediyor” açıklamasıyla izah ediyor bu sessizliği. El hak doğru bir tespit.

Nitekim Sisi de Fransız tarihçiyi yalancı çıkarmamak için olsa gerek Muhammed Mursi’nin 2012’de geri çektiği İsrail Büyükelçisi’ni geri gönderme kararı aldı.

BATI’NIN SESSİZ KALMASININ NEDENİ

Sisi’nin hukuk cinayetlerine Batı’nın sessiz kalmasının ya da üç maymun rolü oynamasının bir başka nedeni ise çıkar ilişkisi. Mesela önceleri “Mısır’da adil parlamento seçimleri yapılmadan Sisi’yle görüşmeyeceğim” açıklaması yapan Şansölye Merkel’in daha sonra bu görüşünden cayarak darbe lideri Sisi’nin ayaklarının altına kırmızı halı sermesinin nedeni Siemens’le Mısır arasındaki 8 milyar euroluk anlaşma olduğu kısa sürede ortaya çıkmıştı.

Fransa’nın da darbe yönetimi ile 27 yıldır hiçbir ülkeye satamadığı Rafele uçaklarından 24 adetinin Mısır’a satışını öngören 6 milyar dolarlık anlaşmaya ima attıklarını belirtelim. Ayrıca, Rafale uçaklarının, onlarca yıldır ABD menşeli mühimmatların stoklandığı Mısır ordusu envanteriyle uyumlu olmaması nedeniyle anlaşmanın bir anlamda siyasi rüşvet olduğu yönünde ciddi eleştiriler getirilmişti.

KATİLİN İKTİDARINA RAZI OLDULAR

Türkiye’deki basın özgürlüğünün tehlikede olduğundan dem vuran Almanya’nın Al Jazeera Arapça kanalının spikerlerinden ve program sunucusu Ahmet Mansur’u darbe yönetiminin talebi üzerine Almanya’da tutuklamasına ne buyurulur peki.

Şurası açık ve net Batı’nın derdi demokrasi, özgürlükler filan değil. Batı’nın tek bir derdi var; çıkarları… Ona halel gelmediği sürece hiç bir sorun yok.  Diktatörmüş, katilmiş, zalimmiş hiç önemli değil. Yeter ki Batı’nın çıkarları doğrultusunda hareket etsin. 500 bin insanı katleden eli kanlı bir katilin iktidarına dahi razı olurlar ama çıkarlarına halel gelmesine razı olmazlar…  8 Milyar dolarlık anlaşma için darbecilerin ayaklarının altına kırmızısından mavisine her türlü halıyı sererler…

Kaynak: Beytullah Demircioğlu, Altınoluk Dergisi, Temmuz 2015, 353. Sayı

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
SULTAN II. MURAT’IN EN BÜYÜK KAYGISI NEYDİ?

Sultan II. Murat, ilmi ve ibadeti çok, zühd, verâ ve takvâsı ziyâde bir pâ­di­şahtı. Bunun içindir ki, tahtı henüz sağlığında...

Kapat