BATILILAR İNSANLIĞIN DEĞİL, ÇIKARLARININ YANINDA

0

İsrail’in Gazze’ye 10 gündür devam eden saldırılarının ardından 300’den fazla kişinin şehit olduğuna dair haberler gelmeye devam ederken hiçbir Batılı devletin bu durumu ne kınadığını ne de protesto ettiğini görüyoruz. Birleşmiş Milletler çatısı dâhil bütün büyük devletler bu insanlık dışı vahşete sessiz kalmaya devam ediyor.

Filistin’le ilgili açıklama yapan Batılı devlet başkanlarının saldırıyı Filistin tarafı başlattığı için ateşkes şartlarını bozdukları ve bu müdahaleye maruz kaldıklarını söylemesi, insan haklarına ve özgürlüklere verdikleri önemi bir kez daha bize kanıtladı. Kendi çıkarlarından başka özgürlük, kendi güçlerinden başka insan hakkı tanımayan batılılar, İsrail’in dünyanın gözü önünde yaptığı bu soykırım karşısında suskunluklarını daha ne kadar koruyabilecekler? Müslümanları “terörist” diye nitelendirerek dünyaya sunan ve bu korku üzerinden Ortadoğu’da yapmış oldukları işgalleri normalleştirmeye çalışan Amerika ve diğer batılı devletler, insanlığa karşı işlemiş oldukları bu suçun hesabını elbette bir gün ödemek zorunda kalacaklar. İnsanlık zalimleri unutmaz, zalimler ise kanlı elleriyle sonsuza dek o tahtlarında oturamaz.

Şimdi Filistin’de yaşanan katliamla ilgili batılı devletlerin yapmış oldukları yasakları ve açıklamaları okuyalım:

FRANSA’DA İSRAİL’İ PROTESTO ETMEK YASAK

Fransa’da Paris Valiliği’nin İsrail’in Gazze saldırılarının protesto edileceği gösteriler yasaklandı. Yasağa rağmen bugün binlerce kişinin Barbes meydanında toplanması bekleniyor.

filistin

ABD: İSRAİL’İN KENDİNİ KORUMA HAKKI VAR

ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray’da düzenlenen toplantıda dış politika konusunda açıklamalar yaptı. Gazze’deki duruma da değinen Obama şunları söyledi:

“İsrail ve Hamas arasındaki şiddeti sona erdirmeye yönelik diplomatik çabaları desteklemeye devam ediyoruz. Defalarca söylediğim gibi, İsrail’in, İsrail halkını korkutan roket saldırılarına karşı kendisini savunma hakkı var. Dünyadaki hiçbir ülkenin her gün roket atışları altında yaşaması beklenemez. Amerikalıların, üretiminde İsrail’e yardım ettiği Demir Kubbe sisteminin çok sayıda İsraillinin yaşamını kurtarmasından gurur duydum.”

RUSYA: MÜMKÜN OLAN HER ŞEYİ YAPIN!

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Moskova, Gazze’deki durumun daha da kötüye gitmesinden derin endişe duyuyor. Çatışmalarda, aralarında kadın ve çocukların da yer aldığı sivil halktaki kayıpların artması ayrıca endişe veriyor. Bu nedenle, tarafları bir kez daha askeri çatışmaların sona erdirmek için mümkün olan her şeyi yapmaya çağırıyoruz” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, Rusya’nın gerek ikili gerekse de çoklu müzakereler yoluyla Gazze’de yaşanan krizin çözümü adına arayışlara katılmaya hazır olduğu kaydedildi.

ALMANYA: BİZ İSRAİL’İN YANINDAYIZ

Almanya Başbakanı Merkel, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin, İsrail’in kendini savunma hakkı bulunduğunu belirterek, Almanya olarak İsrail’in tarafında olduklarını söyledi.

Berlin’deki Federal Basın Merkezin’de gazetecilerle bir araya gelen Merkel, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Bir gazetecinin İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılara ilişkin değerlendirmesini sorması üzerine Merkel, İsrail’in tutumunun ölçülü olması gerektiğini ifade etti.

Telaviv ve Kudüs’ün Hamas’ın elindeki roketlerle vurulabileceğini savunan Merkel, “Hamas’ın elinde yeni silahlar var. Her saldırıya uğrayan ülke kendisini savunacaktır. Almanya olarak İsrail’in tarafındayız” diye konuştu.

Paylaş.

Yorumlar