BANKALAR SOMALI MADENCİLER YÜZÜNDEN MAĞDUR OLMUŞLAR(!)

0

Soma’da 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın ardından, bankalar, Somalı işçilerin kullandığı kredilerin 3 ay boyunca erteleneceğini ve faiz borcu almayacaklarını açıklamıştı. Bankaların yaptığı bu duygusal açıklamanın yalnızca bir “açıklama”dan ibaret olduğu ortaya çıktı. İlgili bankalar 13 Mayıs 2014’te, 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği faciadan sonra ertelenen kredi borçlarını üç aylık gecikme faiziyle birlikte talep ettiler!

Bir kamu bankası önüne toplanan maden işçileri adına basın açıklaması yapan Eren Malkoç şunları söyledi:

“Madenciler ve ailelerinin burada toplanmalarının nedeni, bankaların kredi ve kredi kartlarını üç ay erteleyip üç ayın sonunda toplu ödeme şekliyle geri istemeleri ve faiz uygulamasıdır. 13 Mayıs, kara gün olarak Soma’mıza ve tüm dünyaya büyük bir acı yaşattı ama bu acılar henüz daha bitmemişken bizleri, bazı konular ve bazı olumsuz olaylarla baş başa bıraktılar. Bu hem maddi hem de manevi olarak bizi ikilem içerisinde bırakmalarıdır.

İŞÇİLER GEÇİM DERDİNDE, BANKALAR KAR

Bizler yerin derinliklerinde, bir avuç kömür için bir ömür verenleriz ama bu söz artık yerin derinliklerinde kalmayıp yerin üstündekiler de canımızı yakmaya başlamıştır. Bugünkü konumda 301 madenci şehidi vermiş Somamızda OHAL bölgesi ilan edilmesini istiyor ve bununla ilgili acil bir şekilde burada yaşayan halkın, vergiden muaf ve kredi borçlarının silinmesini talep ediyoruz.

Soma’da yaşayan biz emekçiler, kıt kanaat geçimini sağlayan kişileriz. Bizler halen daha facianın psikolojik sorunlarını atlatamazken bizleri bir de bankaların yaratmış olduğu bu sorun daha da kötüye sürüklemektedir. Burada en çok mağdur olan taraf biz madencilerdik ama görünen o ki bizden daha çok mağdur olan taraf bankalarmış. Biz mağdur olduğumuz halde kendi aramızda toplamış olduğumuz bir miktar parayı bankaya bağışlayıp mağduriyetini gidermesi için huzurlarınızda bankaya teslim ediyoruz. Sayın devlet büyüklerinden de bu olayı dikkate almalarını istiyor, aksi takdirde yakın zaman içerisinde düzelmezse, bizleri kaosun içinde yalnız bırakırlarsa daha büyük ve daha kalabalık kitleyle Ankara’ya yürüyeceğimizi buradan duyurmak istiyoruz.”

Kaynak: Ajanslar

 

Paylaş.

Yorumlar