BAĞIMLILIK YAPAN YİYECEKLER

0

Bağımlılık üzerine araştırma yapan uzmanlar bazı yiyeceklerin beyni etkilediğini ve bağımlılık yaptığını ortaya çıkardı. İşte bağımlılık yapan besinler…

Uzmanlar bağımlılık yapan besinlere 1-7 arasında puan verdi. 1 karşı konulması en mümkün yiyecekken 7 puan alanlara karşı o kadar başarılı olamıyoruz.

PİZZA 

Bir dilim pizzada 300 kalori ve 10 gram yağ bulunuyor. Et ürünü eklendiğinde ise kalorisi 360’a çıkıyor. Uzmanlar buna 4.01 puan verdi.

ÇİKOLATA 

Drexel Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre çikolatanın beyinde yarattığı etki uyuşturucunun yarattığı etkiye çok benziyor. Uzmanlar buna 3.73 puan verdi.

PATATES CİPSLERİ 

Çikolatanın yakın arkadaşı patates cipslerinin 30 tanesinde 320 kaloriden fazlası var ve 20 gram yağ içeriyor. Uzmanlar buna 3.73 puan verdi.

KURABİYE 

4 orta boy kurabiyede 192 kalori ve 10 gram yağ bulunuyor. Yapılan deneylerde farelere kurabiye verildiğinde kokain bağımlılığıyla eşdeğer tepkiler ölçülmüştür. Uzmanlar buna 3.71 puan verdi.

KOLA

Gazlı içecekler kanser, obezite ve yüksek tansiyonun temel nedenlerinden biri olarak gösteriliyor. Gazla içecek tüketimiyle günde 6 kaşıktan fazla şekeri bünyemize alıyoruz. Uzmanlar buna 3.29 puan verdi.

Paylaş.

Yorumlar