AVRUPA, MÜSLÜMANLARI ABLUKA ALTINA ALMAYA ÇALIŞIYOR

0

Avrupa’da İslamofobiyi iç politika malzemesi yapan hükümetler, IŞİD bahanesi ile Müslüman toplumu abluka altına almaya çalışıyor

Avustralya, Belçika, İngiltere ve Kanada’nın ardından Avusturya da İslam toplumunu sarsacak kararlar alma hazırlığında. Orta Doğu’daki IŞİD tehdidinin Batı’da Müslümanlara karşı provokasyon malzemesi olarak kullanılmasıyla birlikte Almanya başta olmak üzere Avrupa’da son dönemlerde cami saldırılarında artış yaşanırken, Avusturya’daki İslam Yasa Tasarısı’na da tepkiler sürüyor.

ÇOK SESLİLİĞİ YANSITAN İSLAM YASASI’NA İHTİYACIMIZ VAR

FRANCE-CEMETERY/VANDALISM

Avusturya Parlamentosu’nda görev yapan Yeşiller Milletvekili Alev Korun, tasarının birkaç yerinde “Müslümanlar kanunlara uymakla yükümlüdür’ ifadesinin bulunduğunu belirterek, ‘Bu tamamen gereksiz bir ifadedir. Çünkü Avusturya anayasası ve diğer kanunlar tarafından herkes için belirlenmiş olan hükümler vardır. Bu sadece Müslümanları değil, herkesi bağlar

Avusturyalı Müslümanların çok sesliliğini yansıtabilen, hak ve görevlerini saydam bir şekilde ve anayasaya uygun olarak belirleyen bir İslam Yasası’na ihtiyacımız var” dedi.

İSLAM TASARISI IŞİD HABERLERİYLE AYNI DÖNEMDE

Yeni Avusturya (Neos) Partisi Milletvekili Niko Alm da İslam Yasa Tasarısı’nın, IŞİD haberlerinin gündemde olduğu bir dönemde meclise gönderilmesinin tesadüf olmadığını belirterek tasarının siyasal iletişim malzemesi yapıldığını söyledi.

CEMAATLER DİNİ FAALİYETLER İÇİN DIŞARIDAN PARA ALAMAYACAK

İslam Yasa Tasarısı’nda eleştirilen maddelerin başında ‘yurt dışından finansman yasağı’ bulunuyor. Bu maddeye göre cemaatlerin dini faaliyetlerini finanse edebilmek için ülke dışından para almaları yasaklanıyor.

CEMAATİ 300’ÜN ALTINDA OLAN CAMİLER KAPANACAK

İslamofobi

Bir diğer maddeye göre üye sayısı 300’ün altında olan camiler 6 ay içinde kapatılacak, var olan camiler de İslam cemaatinin birer parçası olacak.

ALMANCA OLMAYAN KUR’ANLAR YASAKLANABİLİR

Tasarıda ‘her cemaatin kendi dini kaynaklarını Almanca olarak sunması’ isteniyor. Bu madde, Almanca olmayan, Kur’an-ı Kerim dahil kaynakların yasaklanabileceği yorumunu beraberinde getiriyor.

FRANSA’DA İSLAMOFOBİ GEREKÇESİ; KEBAP

fransa-kebap

Fransa’daki Ulusal Cephe adayları, ülkedeki kebapçıların çok arttığını, bunun artık bir Fransız kimliği haline geldiğini belirterek şikayet ediyor. Reuters’ın haberine göre, ülkedeki aşırı sağ gruplar, kebap salonlarının artışını İslam’ın yaygınlaşması olarak görüyor ve kebapçı artışını ‘Fransa kebaplaşıyor’ ifadesiyle dile getiriyor.

Kaynak: AA

Paylaş.

Yorumlar