AMR BİN UKAYŞ (ASRAM) (R.A.)

0

Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) “Az işledi çok kazandı” şeklindeki müjdesine mahzar olan Amr bin Ukayş’ın (r.a.), bu müjdeyi almasına vesile olan tavrı.

Amr b. Ukayş’ı kavim ve kabilesi, İslâmiyet’e davet ve teşvik ederler. O da: “Eğer söylediklerinizin doğru olduğunu bilsem, ondan uzak kalmam, Müslüman olurum.” derdi. Amr, faizcilik ederdi. Faiz aldığı müddetçe Müslüman olmak istemedi ve Müslümanlıktan kaçındı. Uhud Savaşı sırasında zırhını giyip atına binerek Uhud’da Müslümanların yanına vardı. “Ey Amr! Sana bizden ne erişti ki yanımıza geldin?” dediler. Amr: “İman ettim, Müslüman oldum; dedi.

AZ İŞLEDİ ÇOK KAZANDI

Ashâbdan Berâ radıyallahu anh’ın rivayetine göre; Amr, zırhlı gömlek giymiş, yüzünü de örtmüş olarak Rasûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem’in yanına geldi: “Ya Rasulallah! Önce savaşayım mı? Yoksa Müslüman mı olayım?” diye sordu. Rasûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem: “Önce Müslüman ol, sonra savaş.” buyurdu. Amr, Müslüman oldu, sonra da savaşıp şehid düştü. Bunun üzerine, Rasûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem: “Az işledi, çok kazandı, mükâfatlandırıldı” buyurdu.

SAHABENİN PEYGAMBER SEVGİSİNE ÖRNEKLER

SAHABE-İ KİRAM’DAN ZÜHD ÖRNEKLERİ

Paylaş.

Yorumlar