AMERİKA, SURİYE’NİN KUZEYİNDE NE İSTİYOR?

0

PKK/PYD’nin hedefinin Batı’da yer alan “Afrin kantonu” ile bağlantı sağlayarak Türkiye-Suriye sınırı boyunca uzanan bütüncül bir Kürt bölgesi oluşturmak olduğu belirtiliyor. Peki ya Amerika ve diğer güçlerin hedefinde ne var?..

Kuzey Suriye’de son dönemde yaşananlarının ardından PYD/YPG Türkiye-Suriye sınırının önemli bir kısmını ve 13 sınır kapısından 6’sını kontrol eder duruma geldi. Yoğun olarak Sünni Arap nüfus ile birlikte Türkmen ve Kürtlerin de yaşadığı bir bölge olan Tel Abyad’ın YPG kontrolüne geçmesi ile Kuzey Suriye’de Irak sınırından Kobane’ye kadar uzanan bir Kürt bölgesi ortaya çıkmış durumda.

PKK/PYD’nin nihai hedefinin ise Batı’da yer alan “Afrin kantonu” ile bağlantı sağlayarak Türkiye-Suriye sınırı boyunca uzanan bütüncül bir Kürt bölgesi oluşturmak olduğu belirtiliyor. Irak sınırından Akdeniz’e uzanan bu kuşakta federatif ya da bağımsız bir PKK/PYD devletçiği tesis etme hayali var.

Bu hedef doğrultusunda PKK/PYD yeni hedefinin Kobani ve Afrin arasında kalan, merkezinde Azaz’ın yer aldığı bölge olacağı ifade ediliyor. Ancak aynen Tel Abyad’da olduğu gibi bu bölgelerde de Kürt nüfusun azınlıkta olduğu buna mukabil Arap ve Türkmen nüfusun yoğun yaşadığı yerleşimler bulunuyor.

İHTİMALLERİ KENDİNE YÖNELTEBİLEN SURİYE’Yİ YENİDEN ÇİZECEK

PYD  açısından ikinci sorununun Kobani ve Afrin arasında kalan bölgelerin bir kısmının IŞİD, ancak daha büyük kısmının da değişik Suriyeli muhalif gruplar tarafından kontrol ediliyor olması… Tel Abyad’da terör örgütü IŞİD’e karşı verilen ABD desteğinin Azaz bölgesinde kime karşı verileceği sorusu gündeme getiriliyor. Bu noktada tıpkı Tel Abyad’da olduğu gibi söz konusu bölgelerin önce IŞİD’in eline geçmesinin sağlanabileceği, ardından da ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin bombardımanı ile bölge halkının göçe zorlanabileceği ihtimali dillendiriliyor siyasi analizlerde.

Velhasıl, Irak sınırından Akdeniz’e uzanan koridorda bir başka deyişle Türkiye-Suriye sınırı boyunca uzanan bütüncül hattın PKK/PYD’nin kontrolüne geçme riski belirmiş durumdadır. Yüzbinlerce insanın katili, eli kanlı Suriye rejimiyle mücadele etmektense Suriye’nin Kuzeyi’ni şekillendirmekle meşgul olan ABD’nin bölgenin demografik yapısının değiştirilme sürecinde belirleyici bir rol üstendiği çok rahatlıkla söylenebilir.

Türkiye/Suriye sınırının PKK/PYD kontrolüne geçmesi Türkiye’nin Suriye ile bağlantısının tamamen kesilmesi demek… Bölgedeki bu yeni oluşumun PKK/PYD desteği ile Türkiye içine yönelme ihtimali demek…“Kuzey koridoru”nun yaşayabilmesi için Türkiye’de iç karışıklık çıkartma ihtimali demek… Kuzey Irak’ın ve Kürtlerin Türkiye’ye olan bağlılığının azaltılması demek…

Kaynak: Beytullah Demircioğlu, Altınoluk Dergisi, Temmuz 2015, 353. Sayı

Paylaş.

Yorumlar