ALMANYA’DA YAŞAYAN MÜSLÜMANLAR BİRLEŞİYOR

0

Almanya’da Türk asıllı göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı Kuzey Ren Westfalya NRW Eyaleti’nde, 110 cami derneğini temsil edecek bir ‘çatı dernek’ kuruldu.

110 CAMİ DERNEĞİNDEN OLUŞUYOR

moschee-vereine

Almanya’nın NRW Eyaletinde toplam 110 cami derneğini temsil eden ‘İslam Cemaati’ temsilci çatı kuruluş için Pazar günü Duisburg’da cami dernek temsilcileri bir araya geldi. ‘Islamische Religionsgemeinschaft NRW’ (IRG-NRW)  adlı kurumun ilk genel başkanlığına Duisburg’da avukat olarak çalışan Muhammed Işık seçildi.

MÜSLÜMANLARIN TEMSİL EDİLMESİ İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM

Islamiq.de adlı sitede yer alan habere göre, Işık, IRG-NRW’nin tüm Almanya’da Müslümanların temsil edilmesi için atılan önemli bir adım olduğunu söyledi. IRG-NRW’nin yönetim kurulu üyeliğine de Funda Yol Gedikli, Levent Altan, Ebubekir Gürbüz ve Dr. Fatih Koyuncu seçildiler.

HEDEF İSLÂM’IN MUHAFAZA EDİLMESİ

almanya müslüman

IRG-NRW, Cami derneklerini temsil eden bir birlik niteliğinde. Kurumun tüzüğündeki kriterlere uyan tüm cami dernekleri bu birliğe katılabiliyor. IRG-NRW’nin hedefleri İslam dininin muhafaza edilmesi, aracılık görevi ve dinin yaşanması. Ayrıca çatı kuruluş üyelerine İslam’ın öngördüğü görevlerini yerine getirmekte geniş bir destek sunuyor. Üyelerinin problemleriyle ilgilenerek, dışarıya karşı temsili görevini de üstleniyor.

BİRLİĞE ÜYE OLMAK İÇİN ÇOK SAYIDA CAMİ BAŞVURDU

Ebubekir Gürbüz, birliğe üye olmak için kendilerine başvuran çok sayıda cami bulunduğunu, önümüzdeki aylarda bu başvuruların değerlendirileceğini belirtti. Ayrıca NRW’deki tüm İslami cemaatlerle birlikte çalışarak geniş çaplı bir temsilcilik yapısı oluşturacaklarını kaydetti.

Kaynak: AA

Paylaş.

Yorumlar