ALLAH’A YAKLAŞTIRAN FAZİLETLİ VAKİTLER

0

Cenâb-ı Hak; bazı vakitleri, bazı günleri ve ayları, diğerlerinden fazîletli kıldı. Tâ ki kullar; bu vakitlerde Cenâb-ı Hakk’a ilticâ etsin, O’na yaklaşsın, O’nun sonsuz rızâsını elde etsin.

Halk arasında Üç Aylar diye zikredilen bereketli mevsim de böyledir. Ramazân-ı şerîfin kıymeti çok müstesnâ. Kur’ân ile müşerref ve müseccel bir zirve… Ona hazırlık mâhiyetindeki Receb-i şerif, regāib ve mîrâc ile müzeyyenŞâban ise Peygamber Efendimiz’in Ramazan’dan sonra en çok oruç tuttukları ay… Berat kandili de bize bu mübârek ayda ikrâm edilmiş.

Üç Aylar, Rahmân olan Allah’ın rahmetinin sağnak sağnak yağdığı aylardır. Bereket ve feyzinden istifade etmesini bilenler, bu aylardan büyük kazançlar elde ederler. Bu bakımdan üç ayların kıymeti pek büyüktür. Ahiret sermayesinin artmasına vesile olan kudsî aylardır.

Resûlullahsallâllâhu aleyhi ve sellemEfendimiz ümmetine şu duayı telkin etti:

اَللّهُمَّ بَارِكْ لَنَا فيِ رَجَبٍ وَ شَعْبَانَ وَ بَلِّغْنَا رَمَضَان

“Ey Allâhʼımız! Receb ve Şâbânʼı mübârek eyle, Ramazanʼa mülâkî eyle/ulaştır.” (Taberânî, Evsat, IV, 189; Beyhakî, Şuab, V, 348. Krş. Ahmed, I, 259)

Bütün bunlar; kıymetini bilenler için, büyük bir bereket sermayesi. Şuurunda olmalıyız ki;

Rahmet ve bereket mevsimine giriyoruz. Bu rahmet ve bereketi hayatımızın her safhasına yaygınlaştırabilmek için fırsatı ganîmet bilmeli; gayret etmeli, kalben uyanık, rûhen şevkle dolu ve bedenen zinde olmalıyız.

ÜÇ AYLAR’DA YAPILACAK GENEL İBADETLER

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Yüzakı Dergisi, Yıl: 2018 Ay: Şubat Sayı: 157

ÜÇ AYLAR’DA YAPILACAK DUA VE İBADETLER

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
ALLAH’A GİDEN YOL KAPANMADI

Onu dinlediğiniz zaman ‘bazıları İslâm’la buluşabilmek için ne bedeller ödemiş’ demekten kendinizi alamıyorsunuz. Aynı zamanda İslam’ın onu nasıl bir insan...

Kapat