ALLAH YOLUNDA İNFAKIN SEVABI VE ADABI

0

Allah yolunda infak etmenin fazileti nedir? İnfakın adabı nasıldır?

İnfâkta gözetmemiz gereken edebi Rabbimiz şöyle bildiriyor:

“Mallarını Allah yolunda harcayıp da arkasından başa kakmayan, fakirlerin gönlünü kırmayan kimseler var ya, işte onların Allah katında mükâfatları vardır. Onlar için korku yoktur ve onlar mahzun da olmayacaklardır.

Güzel bir söz ve bağışlama, peşinden ezâ gelen bir sadakadan daha hayırlıdır. Allah hiçbir şeye muhtaç değildir, hilim sahibidir.

Ey îmân edenler! Allâh’a ve âhiret gününe inanmadığı hâlde malını gösteriş için harcayan kimse gibi, başa kakmak ve incitmek sûretiyle, yaptığınız infâk ve sadakalarınızı boşa çıkarmayın!..” (el-Bakara, 262-264)

Âyet-i kerîmelerde Rabbimiz, hayır ve hasenatta riâyet etmemiz gereken edebi açıkça bildirmektedir. Yani kalp kırarak, muhtâcı hor görerek, mihnet vererek ve başa kakarak yapılan bir hayrın, Allah katında hiçbir değeri kalmaz. Böylesine kaba ve duygusuz bir kalp ile infâk edenler, verdiklerinin ecrini kendi elleriyle imhâ etmiş olurlar!..

Kaynak: Osman Nûri Topbaş, Hak Dostlarının Örnek Ahlâkından, Erkam Yayınları

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
TEŞVİKİYE ADI NEREDEN GELİYOR?

Araştırmacı-Yazar Fahri Sarrafoğlu, Şişli'ye bağlı Teşvikiye semtinin hikâyesini anlatıyor. https://www.youtube.com/watch?v=wQCAcck11Sk

Kapat