“ALLAH TÜRKİYE’DEN RAZI OLSUN”

0

Ülkelerindeki iç savaştan kaçan Suriyeli aileler, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında terör örgütlerinden temizlenen Türkiye sınırındaki Cerablus’ta kurdukları çadırlarda yaşamını sürdürüyor.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçan Suriyeli aileler, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında terör örgütlerinden temizlenen Türkiye sınırındaki Cerablus’ta kurdukları çadırlarda yaşamını sürdürüyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetlerince Suriye’nin kuzeyinde terör tehditlerine karşı yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında terör örgütü DEAŞ’tan temizlenen sınır bölgeleri, iç savaş nedeniyle yerlerinden edilen Suriyeli ailelere sığınacak güvenli liman oluyor.

“TÜRKİYE SINIRI DAHA GÜVENLİ”

Halep, Hama ve Rakka gibi kentlerdeki çatışmalardan kaçan birçok aile daha güvenli olduğu için Cebrablus’a gelerek, sınırına yakın bölgede kurdukları çadırlara yerleşiyor.

Sınıra yakın bölgeye çadır kuran yaklaşık 200 aile, Cerablus’ta yapılmaya başlanan çadır kentin bir an önce tamamlanmasını bekliyor. Aileler böylece kış aylarını can güvenliği riski yaşamadan geçirmeyi planlıyor.

Terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD’nin kontrolündeki Şuyuh bölgesinden kaçarak sınır bölgesinde çadırda yaşamaya başlayan Ali Ahmed Mustafa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye sınır bölgesini daha güvenli buldukları için ailesiyle birlikte sınırda çadır kurduklarını söyledi.

“KENDİMİZİ ŞANSLI GÖRÜYORUZ”

Çadırda yaşamanın zor olduğunu ancak başka çarelerinin bulunmadığını anlatan Mustafa, “Burada 200 aile kalıyor, 300-400 çadır var. Her ailenin 4-5 çocuğu var. Çoğu zaman yardım kuruluşları ihtiyaçlarımızı karşılıyor. Bizlere destek sunuyor, güven içinde yaşadığımız için kendimizi şanslı görüyoruz. Can güvenliğimiz var, Allah Türkiye’den razı olsun. Havalar soğudu, yaşamımız biraz daha zorlaştı özellikle çocuklar soğuktan etkileniyor ve hastalanıyor. Dileğimiz, bu sorunlarımızın kış gelmeden bir an önce bitmesi.” diye konuştu.

Mustafa Sibiri de bir ay önce Halep’ten kaçarak bölgeye geldiklerini ifade ederek, şunları söyledi:

“Şükürler olsun burada güven içerisindeyiz. Allah Türkiye’den razı olsun burayı terör örgütlerinden temizledi, güven içindeyiz. Çoğu zaman ihtiyaçlarımız karşılanıyor fakat çok insan var hepsi de çadırda yaşıyor havalar soğumaya başladı. Çadırda hayat zorlaşmaya başladı. Çadırımın önünde getirdiğim gıda maddelerini satarak para kazanmaya çalışıyorum hem de buradakilerin ihtiyacını karışılıyorum. Canımız tehlikede olmadığı için kendimizi şanslı kabul ediyoruz.”

Kaynak: AA

Paylaş.

Yorumlar