ALLAH KİMLERE MERHAMET EDER?

0

Merhamet duygusu her insanda var mıdır? Allah kimlere merhamet eder? İşte Peygamberimizin dilinden merhamet duygusu…

Üsâme bin Zeyd -radıyallâhu anh- şöyle anlatır:

Kızı (Zeynep), Nebî’ye -sallâllâhu aleyhi ve sellem-:

“–Oğlum ölmek üzeredir, lütfen bize kadar geliniz.” diye haber gönderdi. Peygamber -aleyhissalâtü vesselâm-:

“–Alan da veren de Allâh’tır. O’nun katında her şeyin belli bir vakti vardır. Sabretsin ve ecrini Allâh’tan beklesin!” buyurarak kızına selâm gönderdi.

Bunun üzerine kızı, Allâh Resûlü’ne:

“–Ne olur, mutlakâ gelsin diye tekrar haber yolladı.”

ALLAH’IN MERHAMET GÖSTERECEĞİ KUL

Bu defa Allâh Resûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellem- yanında Sa’d bin Ubâde, Muâz bin Cebel, Übey bin Kâ’b, Zeyd bin Sâbit ve başka bâzı sahâbîler olduğu hâlde, kalkıp kızının evine gitti. Çocuğu Hazret-i Peygamber’e verdiler, kucağına aldı. Yavrucak nefes almakta güçlük çekiyordu. Resûlullâh’ın mübârek gözlerinden yaşlar boşandı. Durumu gören Sa’d bin Ubâde:

“–Ey Allâh’ın Resûlü, bu ne hâldir?” dedi. Allâh Rasûlü de:

“–Bu, Allâh’ın, kullarından dilediğinin kalbine koyduğu merhamet duygusudur. Zâten Allâh, ancak merhametli kullarına rahmet eder.” buyurdu. (Buhârî, Cenâiz 33, Eymân 9, Merdâ 9; Müslim, Cenâiz 9, 11)

BAŞA GELENE RIZA GÖSTERMEK

Fahr-i Kâinât Efendimiz’in kızına gönderdiği ilk selâm ve yaptığı tavsiyeler, tam mânâsıyla başa gelene rızâ göstermektir. Asıl mârifet, o acılı anda kadere rızâ göstererek teslîm olmaktır. İkinci hâli de, bâzı sahâbîlerin ilk anda zannettikleri gibi, Efendimiz’in yasakladığı şekilde kadere isyân ile bağıra çağıra ve üst-baş yırtarak ağlamak değil, Allâh’ın kullarına lutfettiği merhamet hissinin bir tezâhürüdür.

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Faziletler Medeniyeti 1, Erkam Yayınları

AHİRETE HAZIRLIK NASIL OLMALI?

AHİRETE HAZIRLIK NASIL OLMALI?

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
10 YAŞINDAKİ ÇOCUK YARDIM İÇİN 80 BİN KAPAK TOPLADI

Kocaeli'nin Darıca ilçesinde üniversite öğrencilerine burs verilmesi amacıyla yürütülen proje kapsamında mavi kapak toplayan ilkokul 4. sınıf öğrencisi Ali Hatipoğlu,...

Kapat