AKILLI TELEFON KULLANAN ÇOCUKLARI BEKLEYEN PROBLEMLER!

0
Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırma anne babaları yakından ilgilendirecek bir araştırmanın sonuçlarını ortaya çıkardı.
Odasında elektronik cihazlar bulunan çocukların gece 21 dakika az uyuduğu belirlendi. ABD’deki California Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırmasına, 10-13 yaşındaki 2 bin 48 öğrenci katıldı. Bilim adamları odasında tablet bilgisayar, akıllı telefon gibi cihazların bulunduğu çocukların gece ortalama 21 dakika az uyuduğu sonucuna vardı.
BİR KEZ DAHA GÖZLER ÖNÜNE SERDİ
Yapılan araştırma, odadaki televizyonun ise çocukların uykusundan 18 dakika çaldığını ortaya koydu. Bilim adamlarından Jennifer Falbe, sonuçların çocukların odasında ışık yayan elektronik cihazların bulundurulmaması gerektiğini bir kez daha gözler önüne serdiğini belirtti. Falbe, çocuklarda uyku süresinin kısalması ve uyku kalitesinin düşmesinin davranış sorunlarına, okulda başarısızlığa, kilo alımına yol açabileceğini ayrıca elektronik cihazların bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğine dikkati çekti.
CİHAZLARIN YAYDIĞI MAVİ IŞIK
Daha önce yapılan araştırmalar yatmadan önce akıllı cep telefonları ve tabletlerin mavi ışığına maruz kalan gençlerin uyku sorunu çektiğini, bu cihazların yaydığı mavi ışık, uyku verici melatonin hormonunu bastırdığını göstermişti. Sonuçları “Pediatrics” dergisinde yayımlanan Falbe ve ekibinin araştırması ise elektronik cihazların çocukların uyku süresini ne kadar kısalttığını ortaya koydu.
Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
DABBET’ÜL ARZ, AYET VE HADİSLERDE NASIL GEÇİYOR?

Kıyamet alametlerinden birisi olan Dabbet'ül arz, ayet ve hadislerde nasıl ifade ediliyor? Prof. Dr. Ömer Çelik anlatıyor. https://www.youtube.com/watch?v=2QcwGBktyQw

Kapat