AHİRETE İMANIN FAYDALARI

0

Ahirete imanın faydaları nelerdir? Ahirete inanmanın bireysel, toplumsal ve psikolojik faydaları kısaca…

İnsanın yaptıklarından hesaba çekileceği inancı, bilinci her şeyden önce, insanda sorumluluk duygusunu güçlendirir. Bu dünyada yaptıklarından muhakkak hesaba çekileceklerini bilen insanlar Allah’ın hoşnutluğunu kazanacak güzel ameller yapmak, kötülükten de uzak durmak isterler. Kur’an-ı Kerim’de:

“İnsan kendisinin başıboş bırakılacağını mı sanır?”[1]buyrularak, sorumluluk duygusuna dikkat çekilmektedir.

Ahirete inanan insanlar, Allah’ın adaletinin eninde sonunda gerçekleşeceğine inandıklarından bu dünyada hakkını alamayanların, ahirette hakkını alacaklarını bilirler. Bu da insanlara bir ümit ışığı olur ve onları karamsarlıktan uzaklaştırır, acılarını hafifletir, karşılaştıkları bela ve sıkıntılara dayanma gücü verir.

Ahiret inancı kişiye hak ve görev bilincini de verir. Yaptıklarından hesaba çekileceğini bilen kimse kazancını doğru işler yapar. Başkasının hakkını yemez, hileye, aldatmaya ve rüşvete yaklaşmaz, görevini hakkıyla yapar ve gönlü huzurlu olur.

Ahirete inanmak, psikolojik yönden, rahatlık ve huzur verdiği için inançlı kimse kendisiyle ve toplumla da barışıktır. Ahirete inanan kişi, ölümü hayatın bir başka şart ve yerde devamı, sonsuz hayatın başlangıcı olarak gördüğünden, ölümden korkmaz, ölümü Allah’a kavuşmak olarak görür. Bu da onu ümitvâr yapar. Daima ümit ve korku (havf ve reca) arasında yaşadığından iyiliklere meyletme, kötülüklerden uzaklaşma gayreti içinde olur.

[1] Kıyame Sûresi, 36. ayet

AHİRETE İMAN NEDİR?

KAÇACAK YER VAR MI? – VİDEO

AHİRET ENDİŞEMİZ VAR MI? – VİDEO

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
ANNE DUASI ALMANIN ÖNEMİ

Genç TV'nin hazırladığı "Hatırası Aziz İnsanlar" serisinde Kemalettin Altıntaş Amca'yı dinlemeye devam ediyoruz. 3. bölümünde Kemalettin Amca yine kendi hatıralarından,...

Kapat