ABDULLAH BİN ABBAS’IN (R.A.) OKUDUĞU DUA

0

Peygamber Efendimiz’in amcası Hz. Abbas’ın (r.a.) oğlu olan Abdullah bin Abbas’ın okuduğu rivayet edilen dua…

Arapçası:

اَللّٰهُمَّ ارْحَمْنِي بِتَرْكِ الْمَعَاصِي أَبَدًا مَا أَبْقَيْتَنِي، وَارْحَمْنِي أَنْ أَتَكَلَّفَ مَا لاَ يَعْنِينِي، وَارْزُقْنِي حُسْنَ النَّظَرِ فِيمَا يُرْضِيكَ عَنِّي، اَللّٰهُمَّ بَدِيعَ السَّمَوَاتِ وَالأَرْضِ ذَا الجَلاَلِ وَالإِكْرَامِ وَالعِزَّةِ الَّتِي لاَ تُرَامُ، أَسْأَلُكَ يَا أَللَّهُ يَا رَحْمَانُ بِجَلاَلِكَ وَنُورِ وَجْهِكَ أَنْ تُلْزِمَ قَلْبِي حِفْظَ كِتَابِكَ كَمَا عَلَّمْتَنِي، وَارْزُقْنِي أَنْ أَتْلُوَهُ عَلٰى النَّحْوِ الَّذِي يُرْضِيكَ عَنِّي، اَللّٰهُمَّ بَدِيعَ السَّمَوَاتِ وَالأَرْضِ ذَا الجَلاَلِ وَالإِكْرَامِ وَالعِزَّةِ الَّتِي لاَ تُرَامُ، أَسْأَلُكَ يَا أَللَّهُ يَا رَحْمَانُ بِجَلاَلِكَ وَنُورِ وَجْهِكَ أَنْ تُنَوِّرَ بِكِتَابِكَ بَصَرِي، وَأَنْ تُطْلِقَ بِهِ لِسَانِي، وَأَنْ تُفَرِّجَ بِهِ عَنْ قَلْبِي، وَأَنْ تَشْرَحَ بِهِ صَدْرِي، وَأَنْ تَغْسِلَ بِهِ بَدَنِي، فَإِنَّهُ لاَ يُعِينُنِي عَلٰى الحَقِّ غَيْرُكَ وَلاَ يُؤْتِيهِ إِلاَّ أَنْتَ، وَلاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إِلاَّ بالله العَلِيِّ الْعَظِيمِ

Türkçesi:

Ey Allah’ım! Beni hayatta bıraktığın müddetçe, günahları terketmem hususunda bana yardım et. Beni ilgilendirmeyen şeylerle uğraşmam durumumda bana merhamet eyle. Benden râzı olduğun şekildeki güzel nazarını lütfeyle.

Ey göklerin ve yerin yaratıcısı, ikrâm ve celâl sahibi, yenilmeyen güç ve kudret sahibi olan Allah’ım! Celâlin ve zâtının nuruyla ey Allah’ım, ey Rahmân! bana öğrettiğin gibi kalbimin, kitabını hıfzetmesini sağlamanı ve onu benden râzı olduğun şekilde tilâvet etmemle rızıklandırmanı istiyorum.

Ey göklerin ve yerin yaratıcısı, ikram ve celâl sahibi, yenilmeyen güç ve kudret sahibi olan Allah’ım! Celâlin ve zâtının nuruyla ey Allah’ım, ey Rahmân! Kitabınla gözümü nurlandır, dilimin bağını çöz, kalbimdeki sıkıntılardan kurtar, göğsümü genişlet, bedenimi temizle. Çünkü hakkı yerine getirmek hususunda, senden başka bana yardım edecek ve bu gücü bana verecek kimse yoktur. Yüce ve azîm olan Allah’tan başka güç ve kudret sahibi yoktur.

Kaynak: Yrd. Doç Dr. Veysel Akkaya, Kalplere Şifa Salavat ve Dualar, Erkam Yayınları

PAYLAŞ.

Bir yorum bırak

Önceki yazıyı okuyun:
TEREDDÜTSÜZ İMAN

Tereddütsüz iman etmek ve Allah'a tam güvenmekle ilgili ayetleri sizler için derledik. “Mü’minler Hendek Harbi için toplanıp gelmiş düşmanı gördükleri...

Kapat