80 YAŞINDA KUR’AN’I ÖĞRENDİ HAYATA “DÖNDÜ”

0

Hanönü ilçesinde köyünde müftülük tarafından açılan kursa katılan 80 yaşındaki Döndü Dündar, Kur’an-ı Kerim okumayı öğrendi. Döndü Dündar’ın Kur’an öğrenme azmi herkesi etkiliyor.

Birçok Gencin Kur’an öğrenmeye karşı isteksiz ve gayretsiz olduğu bir çağda, 80 yaşında Kur’an okumayı öğrenen Döndü Dündarın gayreti, çağın gençlerine ders veriyor.  Küreçayı Köyü’nde açılan kadınlara yönelik Kur’an kursunu başarıyla tamamlayan 2 çocuk ve 3 torun sahibi Döndü Dündar, Kur’an-ı Kerim öğrenmenin mutluluğunu yaşıyor. Dündar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küçüklükten beri Kur’an-ı Kerim okumaya hevesli olduğunu ancak köyde daha önce kurs açılmadığı için öğrenemediğini söyledi.

KURAN_OKUMA_KURSU4

İŞİ GÜCÜ BİR TARAFA BIRAKIP OKUMAYA BAŞLADIK

Kursun köy muhtarının girişimiyle açıldığını ifade eden Dündar, şöyle konuştu:
“Sağ olsun, muhtarımız ve müftümüz bu işe öncü oldu. İşi gücü bir tarafa bıraktık ve okumaya başladık. Çok emek verdik, hocalarımız da bize çok emek verdi. Öğreticilerimiz sayesinde bu yaşta Kur’an-ı Kerim okumayı öğrendim. Allah hepsinden razı olsun. Çok mutluyum.”

“HERKESİN KUR’AN-I KERİM ÖĞRENEBİLECEĞİNİ GÖSTERDİ”
İlçede yaptığı araştırmada Kur’an-ı Kerim okumayı bilmeyenlerin sayısının yüksek olduğunu gördüğünü aktaran İlçe Müftüsü Osman Sağlam, “Hatta yüzde 1 bile değildi, bu beni çok üzdü. Bunun üzerine çeşitli kurslar açtık bugüne kadar. Kadınlarımız hayvanları otlatırken Kur’an-ı Kerim’i okumaya çalıştılar. Bizler vesile olduk, onlar da başardı. Kursumuza katılan 80 yaşındaki Döndü Hanım azmetti ve herkesin Kur’an-ı Kerim öğrenebileceğini gösterdi. Demek ki bu iş yaşla değil. Yaş bahanesini artık kimsenin söylememesi gerektiğini bir kez daha gördük” ifadesini kullandı.

Kur’an öğrenme azmiyle, bu konuya duyarsız kalan gençlere ders veren Dündar Döndü’nün hikayesi, aynı zamanda tek parti döneminde Kur’an öğrenmesi yasaklanan halkımızın Kur’an eğitimine ve köylerde açılacak Kur’an Kurslarına ne kadar çok ihtiyacı olduğunu anlatıyor.

Paylaş.

Yorumlar