40 YILDIR DOĞAYA TOHUM EKİYOR

0

Kayseri’de yaşayan Mustafa Göçer, Peygamberimiz (s.a.v.) kıyametin kopma anında bile ağaç dikmeyi söylemiş. Ağaç dikmek hem sevap, hem faydalı bir uğraş. İnsanı manen çok rahatlatıyor, bir eseriniz doğada kalıyor. Kendisi park, bahçe ve mezarlık gibi yerlerden topladığı ağaç tohumlarını 40 yıldır toprakla buluşturarak, doğanın yeşillenmesine katkı sağlıyor.

Bir fabrikadaki işinden emekli olan 59 yaşındaki Mustafa Göçer, küçüklüğünde babasından öğrendiği fidan dikimi bazı günlerde tek bazen de kendisine eşlik edenlerle haftanın çoğu günü dağ, tepe ve ovaları aşındırarak tohum ekiyor.

Emekli olunca doğaya daha çok zaman ayırdığını dile getiren Göçer, şunları kaydetti:

“Emekli olunca kahvehane köşelerinde oturmak çok yanlış. Gelin, dağlara benim yaptığım gibi tohum ekin, fidan dikin. Bunun mutluluğu gerçekten çok büyük. Yetişkin bir çam ağacı 40 kişiye yetecek oksijen veriyor, hem erozyonu engelliyor, dağlarımız yeşilleniyor. Bu ülke bizim, yeşillendirmemiz gerek. Yüce Peygamberimiz kıyametin kopma anında bile ağaç dikmeyi söylemiş. Ağaç dikmek hem sevap, hem faydalı bir uğraş. İnsanı manen çok rahatlatıyor, bir eseriniz doğada kalıyor.”

CENNET VATANIMIZI KORUMALIYIZ

Türkiye’nin ilkim, coğrafi konum ve yapısının ormanlık alan kurulmasına imkan sağladığına dikkati çeken Göçer, şöyle devam etti:

“40 senedir dağlarda fidan dikerim, tohum ekerim. Dağlarda, dalında oturduğum ağaçlarım büyüdü. Bu ağaçlar sanki benim çocuklarım gibi. Gözlerim doluyor ağaçları görünce, o kadar mutlu oluyorum ki. İnsanların bu mutluluğu yaşamasını isterim. ülkemiz için ağaç dikelim, çevremizi yeşillendirelim. Cennet vatanımızı korumalıyız. Ben bu amaçla doğayı yeşillendirmeye çalışıyorum.”

1 MİLYON TOHUMU TOPRAKLA BULUŞTURDU

Şimdiye kadar kurduğu doğa yürüyüşü gruplarıyla 60 binden fazla insanı doğayla buluşturduğunu belirten Mustafa Göçer, bu yürüyüşlerde tohum ektiklerini, dönüşte de çöp topladıklarını ifade ederek, “40 senedir dağlara tohum ekiyorum, senede 20 binden fazla tohumu toprakla buluşturuyorum. Bazen tek başıma, bazen bir çobanla ekimi gerçekleştiriyorum. Şimdiye kadar ferdi olarak 1 milyon tohumu toprakla buluşturdum. Bunun yanında 50 binden fazla da fidan diktim.” diye konuştu.

Kaynak: AA

Paylaş.

Yorumlar