36. İSTANBUL KİTAP VE KÜLTÜR FUARI BAŞLADI

0

Eski adıyla “İstanbul Dini Yayınlar Fuarı” olarak bilinen İstanbul Kitap ve Kültür Fuarı’nın 36’ıncısı Beyazıt’ta açıldı. Beyazıt Meydanı’nda 200’e yakın yayınevinin kitaplarını okuyucuyla buluşturduğu fuar, 21 Haziran’a kadar devam edecek.

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından düzenlenen “36. Kitap ve Kültür Fuarı” Beyazıt Meydanı’nda ziyarete açıldı. Fuarda kültürel etkinlikler kapsamında 26 gün boyunca Beyazıt Devlet Kütüphanesinde saat 18:00’de başlamak üzere kültür, tarih, tasavvuf gibi konularda Ramazan sohbetleri yapılacak.

Kuran-ı Kerim tilâvetiyle başlayan açılış törenine katılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ Genel Müdürü Nevzat Kütük, kitabın ticari bir meta olmaktan öte, insan düşüncesini, fikrini ve inancını doğru yöne ulaştıran bir vasıta olduğunu söyledi.

Fuarın ilk yıllarında, “İstanbul Dini Yayınlar Fuarı” adına sahip olduğunu hatırlatan Kütük, şöyle devam etti:

“Günümüzde, İstanbul Kitap ve Kültür Fuarı’na dönüşmüş. Bugün de 36.sını açma şerefine nail olacağız. Bu anlamda Türkiye Diyanet Vakfı’na, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ve bütün yayımcı kuruluşlara teşekkür ediyorum. Bu fuarın özellikle Beyazıt’ta İstanbul Üniversitesi’nin bitişiğinde ve Beyazıt Camii’nin yanında olması ayrıca bir manâ ve anlam ifade ediyor. Bizler bu manânın farkındayız ve bunu diğer insanlarımızın anlamasını da ümit ediyoruz. Görevimiz bu fuarların dünya çapında, uluslararası kitlelere ulaşabilecek hâle gelmesidir.”

Etkinlikte, Basın Yayın Birliği adına konuşan yönetim kurulu üyesi Mustafa Doğru da kurum olarak, Türkiye’de yayımcılığın gelişmesi için her türlü çabayı ortaya koyduklarını dile getirdi.

Doğru, Türkiye’de yılda 60 bin yeni eser üretildiğine dikkati çekerek, “Türkiye’de yayıncılık yılda 500 milyon tiraja ulaşmış durumda. Bunun rakamsal büyüklüğü de 2 buçuk milyar dolar civarında ve biz diyoruz ki bu derecede bir büyüklükle dünyada on birinci ülkeyiz.” ifadelerini kullandı.

Doğru, kitabın sadece mürekkep ve kâğıttan oluşmadığını vurgulayarak “Kitap kültürlerin ve fikirlerin yayılması adına çok büyük bir imkân. Bu imkânı uluslararası en üst düzeyde kullanmamız gerektiğini düşünüyoruz. İnşallah Türkiye Diyanet Vakfı’nın 36 yıldır devam eden kitap fuarı uluslararası düzeye kavuşur. Biz de elimizde geleni yapmaya hazırız.” diye konuştu.

Fuar kapsamında Ramazan sohbetleri de yapılacak. Kadir Gecesi’ne kadar her gün bir yazar sohbet edecek. Fuarda imza günleri de olacak. Kitap fuarı, 21 Haziran’a kadar ziyarete açık.

Paylaş.

Yorumlar