18’İNDE SEÇİLMİŞLERDİ

0

Genç Dergisi bu ay “18’inde Seçilmişlerdi” diyerek son zamanlarda anayasa değişikliği tartışmalarıyla gündeme gelen milletvekili seçilme yaşı tartışmasını; henüz 18’inde iken dini, namusu ve vatanı için canını feda eden şehitlerimiz üzerinden okuyup gençlerimizin 18’inde milletvekili olup ne yapabileceğini münakaşa etmekten ziyade gençlerin inisiyatif alma gerekliliğine ve vizyon kalitesine vurgu yapıyor.

18 yaşındaki genç kardeşlerimize “Milletvekili seçilsen ne yapardın, neyi değiştirmek isterdin, nasıl bir milletvekili olmak itsterdin?” sorusunu sorduk ve aldığımız cevaplara dosyamızda yer verdik.

Ayrıca Mehmed Niyazi Özdemir, Yrd. Doç. Dr. Bilal Yorulmaz, fotoğraf sanatçısı Orhan Durgut, Anadolu Ajansı Haber Akademisi Koordinatörü Ümit Sönmez, yazar ve şair Mustafa Yazgan, nefes sanatçısı Naci Özsoy ve çizgi film yapımcısı Pakistan asıllı Amerikalı Adil- Kamil Imtiaz kardeşlerle röportajlarımız var.

Bu sayımızın sizler için faydalı olacağını umuyoruz.

Mart ayının hakkımızda hayırlı olması ve hayırlı işlerde koşturduğumuz bir ay olması duası ile…

Nisan ayında görüşmek üzere…


EDİTÖRDEN / SÜLEYMAN RAGIP YAZICILAR

Sihirli Değnek Beklersen Çok Teklersin

Editörden yazısını okumak için TIKLAYIN: genc.in/mart2017


TÜRKİYE GÜNDEMİ / SALİH YÜZTGENÇ

Haber Başlıkları Şöyle:

-Adım Adım Özgürlüğe: TSK’da Başörtüsü Yasağı Kalktı

– Merhaba, Eğitimde Yeni Bir Reform Daha (!)

– Trafikte Bir Dünya Markasıyız, Hadi Halledelim Şu İşi!

– Evlilik Programlarına Şikayet Yağıyor, Daha Ne?

Ne Var Ne Yok?

– Maraton Başlıyor, YGS 12 Mart’ta

– GENÇDES Başvurularında Sona Doğru

– Alemlere Rahmet Kısa Film Yarışması’nda Kazananlar Belli Oldu


DÜNYA GÜNDEMİ / BEYTULLAH DEMİRCİOĞLU

Haber Başlıkları Şöyle:

– “Büyük İsrail Vizyonu” Gerçekleşiyor mu?

– İki Devletli Çözüm Formülü Neydi?

– Türkiye’nin Misafirleri 61 Ülkenin Nüfusundan Fazla

– Şii Yayılmacılığı mı Pers Milliyetçiliği mi?

– Trump’a Göre Ilımlı ve Radikal Müslümanlar

– Doğu’sundan Batı’sına Dünyayı Zor Günler Bekliyor

DOSYA / GÖKHAN GÖKÇEK

18’İNDE SEÇİLMİŞLERDİ

Türk milletinin tarih serüveninde anahtar kelimeler vardır. Kan, gözyaşı, fedakarlık, harp, bunlardan bazılarıdır. Ancak adalet ve Hakk’ın rızası başı çeker. Harpler milletimizin adeta alınyazısı olmuş; saydığımız diğer kelimelerin ya sebebi ya da sonucu haline gelmiştir. Siyasi tarihimiz içerisinde sayılabilecek sayısız zaferlerimiz pek az da olsa bozgunlarımız var. Lakin bazı harpler sadece bir savaş olarak kalmamış, onlarca yıl sonrasına hatıralar bırakmıştır. Çanakkale Harbi bu harplerin arasında başta gelir. Bu ayki dosya konumuzda 15 ile 18 yaşlarında ölümü korkutacak bir sırla şehadete yürüyen gençleri konu edindik. Onların ölümsüz ve seçilmiş hâllerine adıyoruz bu sayımızı. Milletvekilliğinin 18 yaşına düşürülmesinin konuşulduğu bugünlerde, gençlere “Milletvekili seçilseydiniz ne yapardınız?” diye sorduk. Çünkü inanıyoruz ki bugünün gençleri de aynı potansiyeli taşıyor. Yunus’un da dediği gibi: “Her dem yeniden doğarız, bizden kim usanası.”

TEN KAFESİ / YUNUS EMRE TOZAL

21 Yaşında Çanakkale Şehidinin Son Sözü: Allahaısmarladık…

Biz o gün Çanakkale’ye İstanbul’u kurtarmaya gittik, karşımıza çıkan İngilizlerle, Fransızlarla ve bu iki devletin sömürgeleriyle İstanbul için çarpıştık. Bu yüzden Çanakkale, İstanbul’u kurtarma, İstanbul’u yeniden fethetme savaşıdır.

SEYYAH / ADEM ÖZKÖSE

Afganistan’a Yolculuk: 24 Mevlevi’den Öğrendiğim Sükût Dili

Odada baş başa kaldığımızda Mevlevi sanki sükût dilini kullanıyordu. Bir noktaya bakıp uzun uzun tefekkür ediyor, bulunduğumuz odaya insanı sıkmayan güzel bir sessizlik hâkim oluyordu.

MANEVÎ KİŞİLİĞİN İNŞASI / ADEM ERGÜL

İdrâk ve Şuur Hastalığı

“Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyleri niçin söylüyorsunuz? Yapmayacağınız şeyleri söylemeniz, Allah katında büyük gazap gerektiren bir iştir.” (Saf Sûresi, 2-3)

YARIM DERVİŞ / SİNAN ÖZGENÇ

Bugün Allah İçin Hangi “Caps”i Paylaştın?

Ellerine tek butonla on binlere erişme imkanı geçiren kifayetsiz tebliğciler, daha kendilerinin anlamadığı dini, bir de başkalarına anlatmaya çalışıyorlar yalan yanlış. İslam’a olan katkıları beyin ameliyatına girmiş kasaptan ziyade değilken bugün Allah için filanca “caps”i paylaştım diye hepimizden rahat uyuyorlar geceleri…

KELEBEK İKLİMİ / HALİT YASİR ÖZOĞUL

Yolu Bulmanın Yolu

Bir yolunu bulur insan. Öyle ya da böyle; bir gönle girmenin, bir hayra erişmenin, kutlu bir amele kavuşmanın, kaldı ki rızkı bile temin etmenin…

PORTRE / YUSUF TEMİZCAN

Hocaların Hocası ORHAN OKAY

Hayatın kısa, sanatın uzun olduğuna inanırdı. Edebiyat da bir sanat olduğu için hayatını bu sanata adadı desek herhalde abartmış olmayız. Ilımlılık en çok O’na yakışırdı. Zerafet timsaliydi.

GÖNÜL DERGÂHINDAN HİKMETLER / OSMAN NURİ TOPBAŞ

Her devrin gençliği, aldığı terbiye istikâmetinde enerjisini harcayacak bir hayat tarzını tercih eder. Gençliğin hayat tarzı ise o milletin istikbâlini gösteren bir aynadır. Eğer bir millette gençler güçlerini hayra, mâneviyat ve fazîlet yolunda hizmet ve gayrete sarf ediyorsa, o millet istikbâl vaad ediyor demektir.

CAN DAMLALARI / ALİCAN TATLI

-Çatlak Testinin Güzelliği

-Tasavvuf Bize Ne Söylüyor?

-Dayanışma ve Refah Toplumu

DURLANMIŞ KELİMELER / SELİM TİRYAKİOL

-Görünenden Görünmeyene

-Üzerine Yemin Edilen

-İzi Sürmek

-Çekilen

KLİNİK PSİKOLOG / MEHMET DİNÇ

Odadaki Fil

İçinden çıkamadığımız konular olursa hem fikri olarak hem de fiili olarak daha tecrübeli büyüklerimizden, dostlarımızdan destek isteyelim. Ancak bilelim ki kendimiz mücadele vermeden, yorulmadan, uğraşmadan sadece başkalarının desteğinden medet umarak o fili o odadan çıkartamayız.

SÖYLENMELER / AYŞEGÜL GENÇ

Kırlangıç Uşağı

“İnsan kör geçer yaşamın yollarından…” Cannetti

BKZ:BAŞKAN / SAMİ YAYLALI

– Sınıf Başkanı

– Anlamadın Başkan, Anlatacağım Baştan

– Cumhurbaşkanı

– Başkanlık Sistemi

– Meclis Başkanı

– Başkanın Adamları

– Belediye Başkanı

– Başkan

– Genelkurmay Başkanı

OKURSANIZ / YUSUF TEMİZCAN

-Türkiye Kitap Okumuyor mu?

-Okumadığım Kitaplar

-Ne Okusam?

-Sahafları Severiz

-Yeni Çıkanlar -Notlar…

İŞARET / AYŞE YAZICILAR

Esas Gaye Vekil Değil Ehil Olmaktır

18 yaş, araç kullanma ehliyeti ve kendi adına telefon hattı almaktan çok daha fazlasıdır. Gençlerin çocuksu düşüncelerden kurtularak önce duygu, düşünce ve davranışlarını -yani kendilerini- idare etme iradesini göstermeleri, sonra ülke yönetiminde söz sahibi olmaları için uygun bir yaştır. Konunun özü ise yaş kaç olursa olsun esas gaye vekil değil ehil olmak, himmeti âlî tutmaktır!

BAGAMOYO / HAŞİM AKIN

Çağdaş Bilal’in Düğünü

Ölsem, benim ne kadar mutlu olduğumu anlar mıydınız? Şayet Allah bana bir defalık bir yetki vermiş olsaydı, bunu sizin için kullanırdım ve sizin asla ihtiyarlığı ve güçsüzlüğü görmeden ölümsüz olmanızı sağlardım… ________________________________________

KELİMELER / RABİA GÜLCAN KARDAŞ

Ecel Kuşu

Ecel, bir kuş olup konar penceremize. Ecel kuşunu sevinerek karşılayan, ruhu özlediği yerlere kanat çırpanlardan, bir elinde iman bir elinde affedilme ümidi, emaneti teslim edenlerden olup, kendi kitabını yüz akıyla okuyabilenlerden olma niyazı gönlümüzde.

B-İLGİNİZE / SEVİLAY KÖSEBALABAN

Fotoğrafçı Titizliğiyle Bakmak

“İhtişam bakışında olmalı, baktığın şeyde değil.” / Andre Gide

MİKRO ALEMDEN MAKRO ALEME / MUAZ ERDEM

Gökbilimin Medyamızla İmtihanı!

Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem, işi ehline verme hususunun önemine binaen “İş, ehil olmayana verildi mi kıyâmeti bekle!” buyuruyor.

SPOR / BÜLENT ŞİRİN

Futbolu Ne Kadar Biliyoruz?

Bir televizyon kanalından bir görevli, kamera ve mikrofonla sokağa çıksa ve rastgele “Futbolla yakından ilgileniyor musunuz?” diye bir soru yöneltse; “evet” cevabını müteakip çok basit bir kuralı bilip bilmediğini sorsa, örneğin “Golün nizami olması için topun ne kadarının çizgiyi geçmesi gerekir?” dese… İddia ediyorum, yanlış cevap verenlerin sayısı hepimizi hayretler içinde bırakacaktır.

GEZİ-YORUM / HANDE BERRA

Yün Çoraplar

Evliya Çelebi ”Bir sincap İstanbul’dan çıksa Erzurum’a kadar ayağı yere değmeden gider” dese de artık ağaçlar eskisi gibi sık değil. Karla kaplı ormanlık yollardan geçen tek araçtı bizimki ve eğer bu diyarda sincap kaldıysa bir kovuğa saklanmıştı.

HAYROLA / MEHMET EMİN OKUR

-On Esasa On Satır-4:

Bâz-Geşt Allah’a Dönmek

-Kuyudaki Köpek Kurtuldu Darısı Başımıza…

-Ali ile Babası

SORDUK ÖĞRENDİK / SÜLEYMAN RAGIP YAZICILAR

GENÇ’in 115 Sayısı Nette!

İçerik Harika, Niyetler Halis… (Münir Arıkan)

Ümmetin Bekası Sünnet İledir (Bedri Gencer)

GÖNÜLLÜ HABERLER

-Mersin Kış Kampı Unutulmazdı! (Talha Kartal)

– Türkiye’nin En “GENÇ” Derneğinin Yüksek İstişare Kurulu Toplandı (İbrahim Burak Bilgin)

– Sakarya’daki Gönüllülere Duyurulur! (Süleyman Çınar)

– Üniversite Temsilcileri İstanbul’da Buluşuyor (Mücahit Mavi)

– Van Soğuk, Gönüller Sıcak! (Hilal Keleş)

– Konya’da Kaçırılmaması Gereken Buluşmalar (Zehra Kutlu)

– Trabzon’da Yeni Dönem Yeni Heyecan (Yasemin Özbey)

– İstanbul’da Kaldığı Yerden Devam (Büşra Nur Turan)

– Malatya Hazır (Ayşe Betül Bakır)

BİLİŞİM-NET / MUHAMMED MURAT TUTAR

İletişim ve Teknolojide Son Düzenlemeler Bunları Biliyor musunuz?

Ayın Sitesi: stalkscan.com

FOTOĞRAF / HALİL İBRAHİM KURUCAN

Bu Kış Bitmeden

Sert geçen bir kışın sonuna geldik sayılır. Ancak bir çok bölgede Mart ayının da oldukça soğuk ve kar yağışlı olduğunu göz önüne aldığımızda, hâlâ çok güzel bir kış fotoğrafı çekme şansımız devam ediyor demektir. Ayrıca kış deyince sadece kar yağışı aklınıza gelmesin. Çok üşümüş bir çocuğun ağzından çıkan duman, soğuktan bir birine sokulmuş hayvanlar, dışarıda yiyecek bulamamış kuşların evlerinin pencere kenarına gelip camdan içeri bakmaları da hep kışın güzel karelerinden yansımalar olarak görmek gerekli.

YAZI ATÖLYESİ / METİN KARABAŞOĞLU

Usta yazar Metin Karabaşoğlu, yazar adaylarının gönderdiği yazıları yorumluyor. Birbirinden güzel, taze hikâyeler Karabaşoğlu’nun elinden geçme; tavsiyesini alma imkânı buluyor! _______________________________________

ÖDÜLLÜ TEST / AYŞE YAZICILAR

10 Soruda “Fatma Aliye”

23 Mart’a kadar tüm sorulara doğru cevap veren 1 kişiye, Cahit Zarifoğlu’nun 13 kitabını hediye ediyoruz.

test@gencdergisi.com

Geçen Sayının Talihlisi: Furkan Demir

ARALIK AYI RÖPORTAJLARI

Aralık ayı röportajlarımız ise şöyle:

Mehmed Niyazi Özdemir: Çanakkale Kuğunun Son Şarkısıdır Konuşan: Yusuf Temizcan

Bilal Yorulmaz: Sinema Parayla Değil Sanatla Olur Konuşan: Abdullah Güner

Orhan Durgut: Duam Kabul Edildi Mekke’de Fotoğraf Çekiyorum Konuşan: Abdullah Güner

Ümit Sönmez: Yeni Nesil Medyacılar Adaletten Yana Olsunlar Konuşan: Salih Yüztgenç

Mustafa Yazgan: Necip Fazıl’ı Taklit Etmeyin, Sabredin! Konuşan: Ömer Faruk Özbil

Naci Özsoy: Kendini Bulmak İsteyenlere ”Kırkdokuz Nefes” Konuşan: Salih Yüztgenç

Adil & Kamil Imtiaz: Müslüman Süper Kahraman: BURAAQ! Konuşan: Hatice Sarı Tan

Nisan ayında tekrar görüşmek ümidiyle, muhabbetle kalınız…

Ayrıntılı Bilgi: www.gencdergisi.com

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
ÇOK SEVÂP KAZANDIRAN AMELLER

Çok sevâp kazandıran ameller nelerdir? İşte kolay ve büyük sevâp kazandıran ameller... Allâh Rasûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, bir bölgeye askerî...

Kapat